Koronavirus – COVID-19

Koronavirus se rozšířil z Číny, kde se objevil 17. listopadu 2019. Hlavním epicentrem bylo město Wu-chan. Původně se Koronavirus přenesl ze zvířat (netopýrů) na člověka zmutoval. Mnohé teorie však mluví o tom, že je Koronavir uměle vytvořený a omylem unikl z laboratoře. Pravdu se však nejspíše nikdy nedozvíme.

Přenos Koronaviru

Koronavir se přenáší kapénkami (kašlání, slintání, rýma atp). Největší problém jsou však povrchy na kterých se tyto kapénky usazují. Zde vir vydrží „naživu“ několik dnů a oběti stačí jen šáhnout například v metru na dveře, které někdy předtím poprskal a neumytou rukou se následně najíst či poškrábat na puse..

Prevence proti viru

Pro zabránění přenosu Koronaviru je v ČR nařízeno povinně nosit roušku či jinou ochranu úst a nosu na veřejnosti. Návod na výrobu roušky. Doporučuje se pravidelné mytí rukou a zabalených potravin a nošení rukavic. Samozřejmostí je používání dezinfekcí s obsahem alkoholi minimálně 60%, které účinně ničí Koronavirus.

Koronavirus – příznaky

Příznaky Koronaviru jsou podobné jako u klasické chřipky, proto je tak težké ho odhalit.

Hlavní příznaky Koronaviru jsou:

  • horečka
  • únava
  • suchý kašel
  • dušnost
  • rýma
  • bolest v krku

Díky shodným příznakům Koronaviru a chřipky mnoho lidí ani neví, že virus má a nejdou na testování. To je největší problém současnosti. Inkubační doba viru je až dva týdny. V ČR je nařízená povinná karanténa, která by měla snížit přenos viru mezi lidmi.

Počet nakažených Koronavirem

Počet nakažených Koronavirem je v ČR momentálně přes 3200. Testovaných jich bylo celkem přes 48 000. Z virusu se již 45 lidí vyléčilo a 31 zemřelo. Statistiky jsou platné ke dni 31.3.2020.

Nutno je však podotknout, že většina zesnulých bylo již vážně nemocných a Koronavir nebyl jediným důvodem jejich smrti.